odwiedz dwójkę na:

Fakultet turystyczny

Fakultet turystyczny

 

W roku szkolnym 2017/18 fakultet turystyczny ruszył również w liceum! Dwudziestka uczniów zarówno oddziałów polskich, jak międzynarodowych może teraz zaliczać trzecią godzinę wychowania fizycznego w lasach i górach. Podobnie jak w przypadku fakultetu gimnazjum, będziemy zbierać informacje o poszczególnych wycieczkach.

5. Babia Góra (25-27.5.2018)

 

Przyszedł czas na wielki finał, czyli wyprawę na najwyższy szczyt Beskidów. Wycieczka była krótka - jak to w weekend - ale intensywna. Pociągiem do Krakowa, stamtąd podstawionym busem na przełęcz Krowiarki. W zapadających ciemnościach, z postojem nad malowniczym Mokrym Stawkiem dotarliśmy na Markowe Szczawiny. Sobotę poświęciliśmy na przejście na Mędralową. W niedzielę gwóźdź programu. Pobudka o 2:00, o 2:35 wszyscy byliśmy przed schroniskiem. I w górę! Tradycyjną drogą tysięcy turystów od Hugona Zapałowicza poczynając, czyli przez przełęcz Brona dotarliśmy na szczyt Diablaka ok. 15 minut przed wschodem słońca. Wokół rozciągał się bezkresny widok, w którym szczególnie wzrok przyciągały Tatry.

 

A potem zejście do Zawoi, postój w Kalwarii Zebrzydowskiej i do Warszawy. Szkoda...

 

Więcej zdjęć zamieściliśmy w galerii. Zapraszamy!

 

Trasa do GOT:

25.5.2018: Krowiarki - Szkolnikowe Rozstaje - Markowe Szczawiny (8 punktów)

26.5.2018: Markowe Szczawiny - Hala Czarnego - przeł. Jałowiecka - Mędralowa - przeł. Jałowiecka - Hala Czarnego - Markowe Szczawiny (11 punktów)

27.5.2018: Markowe Szczawiny - Brona - Babia Góra - Brona - Markowe Szczawiny (15 punktów); Markowe Szczawiny - Sulowa Cyrhla - Markowa (4 punktów)

Razem: 38 punktów

 • Pamiątkowe zdjęcie na wierzchołku Diablaka

 • Nieoświetlona jeszcze przez słońce sylwetka Babiej

 • Wczesnym rankiem na przełęczy Brona

4. Puszcza Kampinoska (24.3.2018)

 

Przedwiośnie! Bagna i strumienie Puszczy Kampinoskiej są pełne wartko płynącej wody, a to znakomita okoliczność na przeprawę historycznym szlakiem z Leoncina do Leszna. Śladami pierwszej PTK-owskiej wyprawy z 1907 roku dotarliśmy do Dąbrowy, a dalej śródbagiennymi groblami zmierzaliśmy dalej, na południe.

 

Trasa: Leoncin - Stara Dąbrowa - Żurawiowe - Łubiec - Leszno

 • Wśród gęstych lasów północnego pasa wydmowego występują też sosnowe starodrzewie

 • Jedno z niezliczonych sezonowych jezior na bagnach

 • Nad Łasicą

3. Kampinoski Park Narodowy (16.12.2017)

 

W jeden z najkrótszych dni w roku wybraliśmy się znowu do Puszczy Kampinoskiej. Szybko zapadający zmrok kazał nam wybrać trasę we wschodniej, bliższej Warszawie części lasu. na drodze z Sierakowa do Zaborowa było jednak wszystko to, co lubimy w Puszczy: bagna, wydmy, opuszczone wioski. Była też okazja do opowiedzenia kilku rzeczy o topografii i historii Puszczy, w tym o bardzo zasłużonych dla parku narodowego profesorskim małżeństwie Kobendzów. Do Kampinoskiego Parku Narodowego wrócimy na wiosnę.

 

Trasa: Sieraków - Łosiówka - Pociecha - Karczmisko - Zaborów Leśny - Wyględy Górne - Zaborów

 • Zamglona droga na Palmiry

 • Ślad po wiatrołomie z 2004 roku będzie widoczny jeszcze wiele lat

 • Nad bagnami koło Wyględów

2. Mazowiecki Park Krajobrazowy (18.11.2017)

 

Na naszą drugą wycieczkę wybraliśmy się na południowe krańce Mazowieckiego Parku Narodowego, w okolice Czarcich Dołów. Udało nam się załapać na odrobinę pięknej jesieni: chwilami świeciło słońce, rozjaśniając złote liście i zieleń już rosnącej oziminy. Do i z lasu dojechaliśmy podmiejskim pociągiem, dzięki któremu można dojechać wygodnie z Warszawy w wiele ciekawych zakątków województwa.

 

Trasa: Zabieżki-Czarci Dół-Ponurzyca-Karpiska

 • Chwilami nawet świeciło słońce

 • W malowniczych okolicach Ponurzycy

 • Krajoznawstwo stawia przed nami ciągle coś nowego. Na przykład strumień

1. Puszcza Kampinoska (22.10.2017)

 

Pierwsza wycieczka musiała odbyć się na teren królowej okołowarszawskich lasów, czyli do Puszczy Kampinoskiej. Na wprowadzenie do naszej licealnej pieszej turystyki zrobiliśmy klasyczną pętlę wokół bagna Sieraków. Ponieważ zbliża się dzień Wszystkich Świętych odwiedziliśmy dwa ważne cmentarze: miejsce pamięci w Palmirach i leśny w Laskach, miejsce spoczynku m.in. premiera Tadeusza Mazowieckiego i ks. Jana Ziei. 

 

Trasa: Truskaw-Karczmisko-Palmiry-Mogilny Mostek-Kamień Zboińskiego-Kamień Plapisa-Kamień Ułanów Jazłowieckich-Laski (21 km)

 • Na Ćwikowej Górze

 • Tradycja pozowania przy mapie w Palmirach godna jest podtrzymania

 • Wszyscy są dorośli, póki nie przyjdzie do gry w misie-patysie

strony internetowe warszawa