odwiedz dwójkę na:

Słowo na nowy rok szkolny

Słowo na nowy rok szkolny

 

Dobra szkoła, jaką jest i jaką ciągle chce być 2 SLO, jest instytucją na poły tragiczną. Jej tragiczność bierze się stąd – jak to wiemy z lektury Sofoklesa, którą wszyscy tu obecni już mają za sobą albo będą mieć za chwilę, wszak to kanon lektur – że oto ciągle tkwimy w tyglu pełnym wyborów tragicznych, czyli takich między równie ważnymi wartościami, będących jednak ze sobą w sprzeczności. 

 

Chcemy byście byli Tu w naszej szkole szczęśliwi – ale też uważamy, że naszą rolą, misją jest stawianie wam wymagań, ocenianie, dyscyplinowanie, więc w poczuciu misji robimy to  – co nie jest przyjemne i w konsekwencji poczucia szczęścia może w ogóle nie dawać. 

 

Chcemy, byście się w naszej szkole rozwijali, odkrywali swoje zdolności, mieli czas na poszukiwania – ale ciągle wam ten czas zabieramy, w poczuciu misji nakładamy na was olbrzymią liczbę zadań, karzemy za ich niewykonanie, chcemy byście byli coraz lepsi i lepsi, formułujmy wobec was coraz większe oczekiwania. 

 

To może prowadzić do sytuacji tragicznego wyboru: albo szczęście, albo wysoka średnia. Albo rozwój, odkrycia i poszukiwania, albo  spełnianie wygórowanych oczekiwań nauczycieli czy rodziców. I tu kończy się w moim przekonaniu dobra szkoła a zaczyna nieomal antyczna tragedia. 

 

Jest jednak szansa, by się w tej pułapce nie znaleźć, bo jest jedna istotna różnica. Otóż nad bohaterami Sofoklesa ciążyło fatum, zły los, czym bardziej – o ironio – Edyp ucieka przed złym losem, tym bardziej się pogrąża, tym więcej zła czyni. Ale w naszym świecie nie ma antycznego fatum, my naprawdę mamy wybór, możemy decydować, kim jesteśmy, jaki będzie cel naszego życia i jak będziemy do tego celu dochodzić.

 

Pamiętajcie o tym, nie dajcie się wepchnąć w pułapkę najlepszych wyników, rankingów, średnich i jednego modelu sukcesu. Bo dobrze jest mieć najlepsze wyniki, ale jeśli ich osiągnięcie zabiera szczęście i nie pozwala spać, to nie warto o nie zabiegać, na pewno nie za wszelką cenę. Pewnie dobrze jest studiować na Oxbridge, ale jeśli to  niemożliwe, to nie jest tragedia, bo są różne drogi do sukcesu, nie wszystkie wiodą tamtędy. 

 

Macie wybór – nauczyciele. Zanim zadacie uczniom 100 prac domowych – pomyślcie o tym, że waszą misją są nie tylko wysokie wyniki, waszą misją – równie ważną, jest to, by Wasi uczniowie mieli czas na rozwój, poszukiwania i popełnianie błędów. Taki jest sens edukacji.

 

Macie wybór – uczniowie. Zanim zarwiecie kolejną noc, by po raz trzeci poprawić dwóję z klasówki – pomyślcie, może warto skorygować swój profil, porozmawiać z tutorem o tym, jaka może być wasza droga do sukcesu. 

 

Macie wybór – rodzice. Zanim kolejny raz w tym miesiącu wyrazicie niezadowolenie z powodu ocen swego dziecka – pomyślcie, czy lepsze oceny są mu potrzebne do realizacji jego celów życiowych i porozmawiajcie o tych celach. To droga do dobrej edukacji.

 

2SLO będzie naprawdę dobrą szkołą, gdy zdołamy uchwycić równowagę – między  misją prowadzenia naszych uczniów do tego, by osiągali wysokie wyniki w nauce i misją takiego ich prowadzenia, by byli szczęśliwymi ludźmi, mającymi poczucie, że szkoła sprzyja ich rozwojowi.

 

Życzę Wam, byście w roku szkolnym, który za chwilę się zacznie – uchwycili równowagę. I byście byli z tego dumni. 

 

(dyr. Anna Sobala-Zbroszczyk)


strony internetowe warszawa